idea kamperowania

Od zeszłego roku już chodziła mi po głowie koncepcja podróżowania prawdziwym kamperem. Prawdziwym, czyli takim z łazienką, kuchnia i o wysokości wystarczającej aby chodzić w nim w pełni wyprostowanej pozycji.
Poprzedni pojazd Alhambra, którym jeździliśmy od niecałych 2 lat po Europie nie był wystarczającym do tego typu turystyki. Przenośna kuchnia na kartusze, spanie wygodne, bo jest sporo płaskiej przestrzeni, ale brak toalety i inne minusy. Pomijam samą wysokość ok. 120cm. No i to przekładanie gratów przy każdej okazji. Gotowanie oczywiście na zewnątrz.

Z kamperami spotykam się od 2000 i nawet wtedy miałem okazję już kupić amerykańca na bazie chevroleta z potężnym silnikiem V8. Później kilkukrotnie byłem namawiany przez znajomych, ale zawsze gdy liczyłem koszty paliwa (pali więcej niż osobówka), koszty kempingów na południu Europy, to nijak mi się to nie wydawało sensowne. Taki całkowity koszt (a niektórzy jeszcze wynajmują takiego kampera na wakacje) przekraczał koszt dobrych wakacji w hotelu. Nie przekonywało mnie to.
Dopiero w okolicy 2011-2012 roku zacząłem się ponownie interesować turystyką kamperową, ale od innej trochę strony. Skoro taki pełnowymiarowy kamper ma wszystko, czyli i łóżko i łazienkę z prysznicem i kuchnię, jest ciepła woda, ogrzewanie, to… po cholerę mi kempingi?
No i zaczęło się. Przeglądając internet można znaleźć tysiące ofert z kamperami. Jest tylko jeden problem. Jest to dość droga zabawka jeśli chcieć kupić nową. Bardzo droga. Używany to loteria. Im starszy tym większa, a wręcz już przestaje być loterią. Niemal pewnik, że będą problemy. No poza wyjątkami. Czyli loterią jest już trafić na dobry.
Postanowiłem zbudować sam. Od zera, całkowicie nowego kampera. Jedynym nienowym elementem będzie baza czyli duży Van.
Na tą chwilę mam za sobą kilka miesięcy przeglądania internetów w poszukiwaniu relacji i opisów jak takie coś zbudować. Mam też już ogólny zarys tego co chcę. Być może umieszczę też jakieś informacje o budowaniu. 🙂

2 odpowiedzi do “idea kamperowania”

  1. A co z homologacją i wszelkimi pozwoleniami na przemieszczanie sie takim „pojazdem specjalnym” ?

    1. Każdy kraj ma swoje przepisy na to. Mój kamper jest aktualnie zarejestrowany w UK i nie jest pojazdem specjalnym tylko …kamperem. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.