kuchnia,  modyfikacje i ulepszenia,  podróże,  przydatne w kamperowaniu,  tematy techniczne

koszty życia w kamperze – ile kosztuje gotowanie w kamperze?

Rozpisując wszystkie koszty na czynniki pierwsze możemy łatwo obliczyć które z nich ile wynoszą i ewentualnie starać się je ograniczać. Dzięki temu nasze miesięczne i dalej roczne koszty mogą być mniejsze.

Dziś zajmę się kosztami gazu, ale od innej strony. Jako, że mieszkam w kamperze bez przerwy już 6 lat i zużyłem mnóstwo gazu kupowanego w różnych formach, w różnych krajach, jestem w stanie ocenić czy z perspektywy czasu

4 lat moje rozwiązanie ze stycznia 2016:
kuchenka Amica na kartusze, czemu nie
jest sensowne z ekonomicznego punktu widzenia czy nie.

Gaz z Włoch. Używałem gazu włoskiego, w butlach 10kg, który kosztował przeciętnie 26-29 euro za butlę. Ta ilość starczała na średnio 3,5-4,5 miesięcy gotowania. Czyli 10kg w tej cenie dawało przeciętny koszt ok. 7 euro na miesiąc, lub 84 euro na rok.
Koszt kilograma tego gazu to ok. 2,8 euro.

Gaz z kartuszy. Przeciętna cena kartusza to 99p, czyli wg kursu uśredniając kilka lat 1,15 euro za puszkę. W różnych krajach są różne ceny oczywiście, ale my robiliśmy zapasy puszek w UK jadąc w Europę. W Hiszpanii można kupić za 1,70 euro. Jedna puszka to 227gram, czyli jak to przeliczyć?
1 kg, gazu to 4,4 puszki. Czyli koszt 4,4£ lub 5 euro. Na miesiąc zużywaliśmy przeciętnie 7-10 puszek. Czyli powiedzmy średnio 9 x 1£=9£, na euro to jest ok. 10,5 euro na miesiąc, lub 125 euro na rok.
Koszt kilograma tego gazu to ok. 5 euro.

Gaz Calor z UK. Jako, że kupiłem Sprintera i były tam już butle plus reduktor, to postanowiłem ten gaz zużyć w Freedom Van. Bo po co marnować? Wymontowałem tymczasowo mój mechanizm do kartuszy i zamontowałem reduktor dla angielskiej butli. Butle propan są w wersji 6kg i innych. Ja mam 6kg. Jako, że instalacja już była przed opuszczeniem UK, postanowiłem wymienić jeszcze butlę na zapas. Koszt wymiany a stacji w UK wyniósł mnie 25£. Czyli 28,75 euro za 6kg! Uh. No ok. Bardzo drogo.
Na ile starczyło 6 kg gazu? Dokładnie co do dnia 7 tygodni. Fakt, że akurat bardzo dużo gotowaliśmy, więc nie jest to miarodajne w skali tak krótkiego okresu. Jeden tydzień to koszt 4,1 euro, a więc wyszłoby ok. 16,4 euro za miesiąc lub 197 euro za rok!
Koszt kilograma tego gazu to ok. 4,79 euro.

na zdjęciu butla hiszpańska z lewej i brytyjska z prawej.

Gaz z Hiszpanii. W Hiszpanii popularna butla to tzw pomarańczowa. Są też wersje lekkie zdaje się niebieskie. Pomarańczowe to albo 11 kg propan, albo 12,5 butan. Cena ok 12-15 euro. Ja dostałem taką butlę od sąsiada z racji „kryzysu” i można wybrać czy chcemy propan czy butan. Wymiary i kolor te same, reduktor ten sam. Czyli 11kg propan za 14 euro. Butla jeszcze się nie zużyła, więc trudno mi oszacować na ile starczy, ale zakładam, że na ok. 4,5. miesiąca. Jak pamiętamy, 10 kg z Włoch starczała na średnio 4 miesiące. Co by to dawało? Średni miesięczny koszt ok. 3,1 euro, a roczny zaledwie 37 euro!
Koszt kilograma gazu propan w tym przypadku to 1,27 euro!

Gaz z Polski. Od razu zaznaczę, że nie używałem polskiej butli w kamperze, ale ceny mogłem sprawdzić w internecie, więc zrobię porównanie popularnej butli 11kg, która w Polsce kosztuje ok. 45-50PLN. Cena z dziś w OBI to 48 PLN, czyli po dzisiejszym średnim kursie: 4,44, dawałoby cenę: 10,80 euro. Jak widać ciut taniej niż w Hiszpanii.
Teoretycznie, jako, że jest to 11kg, a kilogramy we wszystkich krajach są podobne 😉 to by dawało to ok 4,5 miesiąca gotowania. Czyli miesiąc kosztowałby ok. 2,45 euro, a rok 29.5 euro!
Koszt kilograma polskiego gazu to 0,98 euro. Czyli najtaniej!

Ze zdobyciem hiszpańskiej butli oficjalnie jest mały problem, bo firmy chcą aby podpisać coś w rodzaju kontraktu. Ja moją dostałem, więc było z górki. Wystarczy teraz tylko wymieniać 🙂
Zresztą podobnie było we Włoszech. Po prostu zabrałem tą z domu, bo nie chciało mi się bawić w biurokrację.

Podsumowując. Jeśli planujecie vanlifować w UK, to Carol gaz w butlach 6kg, gdzie jeszcze trzeba normalnie zapłacić kaucję za butlę 30£ (mi się dostała w spadku) plus reduktor średnio się opłaci. Wychodzi praktycznie podobny koszt jak gazu w kartuszach. Zaleta wiadoma. Kartusze można kupić w każdym kraju, można wrzucić w dowolne miejsce itd.
Gaz włoski również nie wychodził najtaniej, ale jednak połowę tego ile angielski lub kartuszowy.
Jak widać koszty gazu w butlach w Hiszpanii biją każdą z pozostałych, sprawdzonych przeze mnie opcji. No może oczywiście poza gazem z Polski. Ale j.w. nie miałem okazji kupować w polskiej cenie 🙂

Jaką instalację planuję w Sprinterze? Jeśli mielibyśmy spędzać większość roku w Hiszpanii, dobrze by było z racji niskiej ceny zrobić miejsce na tą wielką pomarańczową butlę. Jednak w planach mamy i inne kraje, więc rozważam wrócić do kartuszy. Może wychodzi i trochę drożej, ale po 4 latach używania tylko tego rozwiązania, wygody chyba nie jest to złe rozwiązanie.

Dodatkowo szukam do Sprintera kuchenki, która miałaby 2 palniki z czego jeden byłby gazowy, a drugi indukcyjny. Taki miks. Można spotkać połączenie gazowo-elektryczna, ale nie spotkałem dotąd gazowo – indukcyjnej.
Z 1250W paneli i 300Ah LiFePo4 myślę, że poza stricte zimowymi miesiącami, przez pozostałą cześć roku moglibyśmy gotować na prądzie ze słońca. To by oznaczało koszt 0,00 euro w słonecznych miesiącach. 🙂 A może i przez cały rok?

Zostaje jeszcze opcja z butlą tankowaną na stacjach benzynowych. Też brałem ją pod uwagę, jednak taka butla to koszt ok. 160£ w UK, lub ok 1000PLN w Polsce. No i zajmuje miejsce.

Ciekawostki
1. Mieszkając we Włoszech w większości domów kuchenki są na butle 10kg. Czyli te same używałem wcześniej w domach i wtedy również na domowej kuchence wychodziło średnio 4 miesiące gotowania z butli. Przez kilka lat 🙂

2. Szacuję, że przez 4 lata używania gazu tylko z kartuszy przepaliliśmy około lub ponad 500 puszek gazu! 🙂

9 komentarzy

    • toscaner

      Tu nie chodzi o próbowanie, tylko koszty i plan. Zamiast koła? No tanio ale co z kołem zrobić?
      Podłużne cygaro plus reduktor i inne to w Polsce wyszło mi ok. 1000 PLN.
      Pisałem o tym na blogu w 2015 i 2016.
      W UK taka instalacja to 800-1000£.
      Czyli logiczne że bez sensu.
      Poza tym u mnie gaz tylko do kuchenki. Ja nic więcej na gaz nie mam.
      A dochodzi jeszcze problem z gazem zimą, jeśli jest na zewnątrz. Najzwyczajniej zdycha płomień. Robiłem testy przy -5C i była już lipa. Czyli dalej izolowanie lub grzanie butli. Kolejne koszty.
      W moim przypadku to nie ma dużego sensu. Ja tylko na gazie gotuję. A może i to niedługo wyeliminuję. 😄

        • toscaner

          Dzięki. Rozważam taka opcję na testy. Bo jeśli nie znajdę, to zamontuję 2 palnikową Amica na gaz. I już tak zostanie. A taka przenośna, jak to nazywam, z Lidla, byłaby na testy wydolności mojej elektrowni. Latem to nie problem, ale zimą pewnie byłaby nieużywana. Chociaż kto wie 🤔
          Właśnie dlatego zrobię testy. 😁

          • Lestat

            Można testować. W mojej esperanzie można regulować zakres mocy (choć nie płynnie) od 300 do 2000 W

  • s

    Butle samochodową można kupić i zamontować samemu. Wymagane są tylko testy szczelności (w niektórych krajach). Nie trzeba zaświadczeń monterskich itp…. Jeszcze taniej znaleźć butlę na złomie byle by miała termin ważności parę lat przynajmniej (o duplikat paszportu jeśli potrzeba można wystąpić do producenta z ok50pln)

  • darson

    Założenie LPG miałoby większy sens gdyby auto miało instalację i jeździło na gazie. rozumiem, że masz diesla ? Butlę wielkości koła od osobówki można zmieścić gdzieś w środku. Na 100% wychodzi taniej niż wymiana zwykłej. A tankować można w wielu miejscach.
    https://www.mylpg.eu/pl/stacje/
    Ale zakładam że tak jak jest to dla Ciebie najlepszy, wypróbowany sposób.
    Pozdro Darson
    p.s. też niekiedy z rozpędu piszę z małej. poprawiam bo wydaje mi się to nieeleganckie 😉 ale ja jestem z innej epoki

    • toscaner

      Haha, ja nie tylko z innej epoki, ale i innej bajki 🙂
      Tak butla do tankowania to dobre rozwiązanie zmieniając kraje i nie wracając do macierzystego zanim zapas gazu się skończy. Latem 2020 zamontowałem GasBank 6kg z zaworem do tankowania. Czyli później niż napisałem ten artykuł, więc nic o tym nie ma. Może czas zrobić aktualizację, bo mam wyniki kosztów z codziennego użytkowania i tej opcji. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »
%d