Neolityczne kopce – odwiedzamy Balnuaran of Clava

Kącik VanElli

Uwielbiam odwiedzać mniej oczywiste i nietypowe miejsca. Od kilku miesięcy przebywamy w Szkocji a takich punktów jest tutaj pod dostatkiem. W ostatnim czasie odwiedziliśmy fascynujące miejsce jakim jest Balnuaran of Clava, które znajduje się w okolicach Inverness.

Szkockie Stonehenge, cmentarz neolityczny, Clava Cairns, miejsce mocy, obserwatorium astronomiczne – te wszystkie określenia dotyczą tego samego. Nie ma tu jednak wielkich kamieni jak w Stonehenge ani typowych nagrobków.

Czym więc jest Balnuaran of Clava? Znajdują się tutaj cztery kamienne kopce (z ang. cairn) oraz trzy kamienne kręgi. Jest ich więcej w bliższej lub dalszej okolicy, ogółem ich liczba sięga pięćdziesięciu w okolicach Inverness.

Kopce są dosyć duże, największy ma 31 m średnicy i usypane są z kamieni a ich historia zaczyna się 4 tysiące lat temu. Prawdopodobnie służyły pochówkom znamienitych osób oraz pełniły funkcję obserwatorium astronomicznego.

Co ciekawe, w 1999 roku, pewien belgijski turysta zabrał stąd jeden kamień na pamiątkę, ale po jakimś czasie odesłał go twierdząc, że jego rodzinę dopadła klątwa w postaci wielu nieszczęść.

Cóż, klątwa czy nie, lepiej nie zabierać tych kamyków, ostatecznie przetrwały tu już cztery tysiące lat, niech zostaną jeszcze na trochę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.