kącik VanElli,  podróże,  Szkocja

Neolityczne kopce – odwiedzamy Balnuaran of Clava

Kącik VanElli

Uwielbiam odwiedzać mniej oczywiste i nietypowe miejsca. Od kilku miesięcy przebywamy w Szkocji a takich punktów jest tutaj pod dostatkiem. W ostatnim czasie odwiedziliśmy fascynujące miejsce jakim jest Balnuaran of Clava, które znajduje się w okolicach Inverness.

Szkockie Stonehenge, cmentarz neolityczny, Clava Cairns, miejsce mocy, obserwatorium astronomiczne – te wszystkie określenia dotyczą tego samego. Nie ma tu jednak wielkich kamieni jak w Stonehenge ani typowych nagrobków.

Czym więc jest Balnuaran of Clava? Znajdują się tutaj cztery kamienne kopce (z ang. cairn) oraz trzy kamienne kręgi. Jest ich więcej w bliższej lub dalszej okolicy, ogółem ich liczba sięga pięćdziesięciu w okolicach Inverness.

Kopce są dosyć duże, największy ma 31 m średnicy i usypane są z kamieni a ich historia zaczyna się 4 tysiące lat temu. Prawdopodobnie służyły pochówkom znamienitych osób oraz pełniły funkcję obserwatorium astronomicznego.

Co ciekawe, w 1999 roku, pewien belgijski turysta zabrał stąd jeden kamień na pamiątkę, ale po jakimś czasie odesłał go twierdząc, że jego rodzinę dopadła klątwa w postaci wielu nieszczęść.

Cóż, klątwa czy nie, lepiej nie zabierać tych kamyków, ostatecznie przetrwały tu już cztery tysiące lat, niech zostaną jeszcze na trochę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »
%d bloggers like this: