kącik VanElli,  pamiętnik,  podróże,  Słowenia

Predjama czyli zamek w skale

Kącik VanElli.

Predjamski Grad wygląda jak doklejony w programie graficznym. Uważam go za jedną z perełek Słowenii, na żywo wygląda równie niesamowicie jak na zdjęciach. Zamek Predjama położony jest w rejonie krasu słoweńskiego,  w niewielkiej wiosce, dosłownie 9 km od innej, bardzo znanej atrakcji jaką jest jaskinia Postojna.

Zamek wbudowany został w naturalną jaskinię już w XII wieku a potem był kilkukrotnie rozbudowywany i przerabiany. Pod zamkiem ciągną się korytarze jaskiniowe, które dawniej były doskonałym schronieniem dla okolicznej ludności w czasie najazdów.

Schody w najstarszej części zamku. Tam w głąb jaskini prowadzi ścieżka, która służyła do zaopatrywania w żywność w przypadku oblężenia.

Pierwotne zabudowania wykorzystywały naturalne kształty jaskini. W miejscu drzwi było dawne wejście oraz malutki most zwodzony, a w zasadzie kładka.

Tak wygląda od zewnętrznej strony najstarsza część zamku. Widoczne są fragmenty murów wkomponowane w skałę.

W kolejnych latach zamkiem dosłownie obudowano jaskinię. Jeden z naturalnych kominów zaadoptowano jako taras i w skale wykuto prowadzące tam strome schody.

Trzeba przyznać, że widok z tarasu niczego sobie. Pomyśleć, że dawniej nie było w tym miejscu żadnych budynków ani drzew. Widoczność musiała być bardzo dobra a i wróg nie miał się gdzie schować i uderzyć znienacka.

Zwiedzanie zamku odbywa się samodzielnie, dostaje się przewodnik audio ze słuchawkami i nagraniami w wybranym języku. Świetna sprawa bo umożliwia zwiedzanie we własnym tempie a także nawet dwukrotne odsłuchanie co ciekawszych fragmentów. No i oczywiście robienie dowolnej ilości zdjęć bez obaw, że nie usłyszymy co mówi przewodnik. Muszę przyznać, że nie jestem turystką, która zwiedza po drodze każdy zamek czy muzeum, wręcz zdarza mi się to baardzo sporadycznie. Tutaj jednak zdecydowanie warto, bo to naprawdę wyjątkowy zamek z ciekawą historią, której jednak nie zamierzam zdradzać 😉

Jak to w zamku zbrojownia musi być

Jedno z niewielu urządzonych pomieszczeń

Chodzik dla dziecka sprzed kilkuset lat 😉

Do zwiedzania udostępniono również jaskinię, która znajduje się pod zamkiem, ale to już w określonych godzinach i z przewodnikiem.

Jako ciekawostkę dodam, że wpisany został do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy zamek zbudowany w jaskini. Troszkę kuriozalne, w końcu ile tak naprawdę mamy jaskiń zabudowanych zamkami 😉

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »
%d bloggers like this: