budowa, jak zbudować samemu kampera,  tematy techniczne

test ciepłej wody, zużycie wody i zużycie paliwa na grzanie

Wszyscy się pewnie smażą na wyjazdach, a mi dzień minął na testach bojlera.
Ale upał był już solidny. Dziś w cieniu 32C.

Przecieków nadal żadnych. Dziś zalałem bojler idealnie do pełna, bez poduszki powietrznej. Zauważyłem, że pompka lepiej pracuje – szybciej się wyłącza i po jej wyłączeniu (+ odłączeniu prądu) i odkręceniu kranu z układu zlewa się tylko ok 200-220 ml wody ( to zależy od ciśnienia w A20). Wczoraj lało się i lało. Widocznie pompka upychała powietrze w bojlerze i tym samym wtłaczała więcej wody w obieg. Dziś akumulatorem ciśnienia  była tylko Fiamma A20.
Jednak gdybym dał zawór zwrotny, to będę musiał pomyśleć o jakiejś poduszce, coby mi nie rozerwało bojlera.

Webasto przy tym układzie, który zbudowałem pobiera ok. 60-80 gram paliwa (mając wagę kuchenna miałem możliwość zrobić i taki test). Na początku więcej, później mniej.
Do ok. 60C zagrzało w 1:40 godz. Pierwsze załączenia palnika w piecu trwały nawet ponad 3 minuty. Późniejsza praca webasto już nie podnosiła temperatury i jedynie co jakiś czas włączał się palnik na ok. 1,5 minuty. Po prawie 4 godzinach pracy webasta, temperatura wody bojlera taka sama. Czyli 61C. Temp. wody mierzona w kranie, więc możliwe, że w bojlerze wyższa.
Późniejsza praca webasta pewnie szła na ogrzewanie powietrza i jakieś tam szczątkowe dogrzewanie bojlera.
Przez całą pracę przepaliło 214gram paliwa.

Teraz ile ciepłej…
Na koniec dnia przyszedł czas na testy. Mieszając z zimną wychodzi ok. 50-60 litrów wody o temperaturze ok. 35C. Po zlanych 56 litrach temperatura wody już była w okolicy 32C. Kolejne 8 litrów (taką miarkę miałem) i temperatura na poziomie 29C. Pomiar niedokładny, bo na początku woda miała większą temperaturę, więc wyszłoby może więcej.

W każdym razie podsumowując:
Po nagrzaniu 20 litrów wody do temp ok 60-61C możemy wychlapać niemal cały zbiornik białej 70l. i cały czas woda będzie ciepła.
Nie wiem jak długo nagrzany bojler będzie trzymał temperaturę, ale poza izolacją, którą posiada i tak zamierzam go okleić termo matą alufox. A niech ma ciepło. Jak na bojler za niecałe 300zł funkiel nówka nie śmigany, jakby ktoś pytał to „made in Italy”  wydaje się być dobry wynik. Można montować na stałe.

waga paliwa w słoiku przed i po 4 godzinnym teście

 

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »
%d