budowa, jak zbudować samemu kampera,  tematy techniczne

ciepła woda w kamperze, boiler i grzanie

Jeśli chodzi o bojler, to jest to na razie „nie bojler”. Zwykły ocieplony zbiornik 20l z trzema wyjściami 1 calowymi. To dopiero będzie bojler, ogrzewany webastem. Jeden kolega, guru wyliczeń pomógł mi oszacować ile czasu potrzeba będzie, przy jakiej średnicy rurek na ogrzanie tych 20l. wody webastem 5kW. Powiem, że teoretycznie wychodzi lepiej niż obiecująco.
Do +45C niby 7-8min, do 65C około 14 min. 20 litrów + zimna to będzie do wykorzystania ok. 40-50 l. na dobę. Więcej niż trzeba. Bojler dostanie jeszcze termoizolację i jedno grzanie na dobę 15-20 min powinno starczyć. A to jest ok 125 gram ropy na dobę. powiedzmy 1 litr na tydzień !! Koszt wg obecnych włoskich cen – 7 Euro na miesiąc.

Nie wiem czy gazowy 5l wyszedłby lepiej licząc, że muszę wcześniej wydać na bojler około 3 tys zł.
Moja wersja wyjdzie mnie ok. 300-400 zł. Ktoś powie musiałem kupić webasto. No fakt, ale Traume piec też musiałbym kupić. I jeszcze dodatkowo bojler za 3 tysie. A na 3,3m wg mnie nie ma miejsca na tak duży piec Truma.
U mnie „piecem” będzie podłoga plus 2 nagrzewniczki z Sharana (2 x ~25zł)

No mnie się podoba takie rozwiązanie. Rozważałem też kupno bojlera grzanego silnikiem/webasto. Ale 2600 zł to wg mnie też rozbój w biały dzień, za kawałek zbiornika z rurą przez środek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »
%d