Hiszpania,  kamperowanie wiosną,  koordynaty GPS,  podróże,  pory roku

domy wydrążone w skałach – odwiedzamy muzeum troglodytów w Purullena i Guadix

Podróżując na północ od gór Sierra Nevada nie można pominąć słynnych hiszpańskich domów wydrążonych w skałach. Sporo ich w miejscowości Guadix, ale chyba największe skupisko znajduje się w pobliskiej Purullena. Znajduje się tam również muzeum troglodytów, które oczywiście odwiedzamy. Koszt wstępu dla jednej osoby to 2,5 euro. Tanioszka 🙂

Jeszcze 30 lat temu wszyscy mieszkańcy miejscowości Purullena mieszkali w jaskiniach, które jak się dowiedzieliśmy są pochodzeniaarabskiego. Obecnie nadal ok. 1100 osób z całej miejscowości liczącej ok. 2700 ludzi mieszka w takich domach z jaskiń. Dlatego Purullena jest nazywana „Miastem Troglodytów”.

Na dolnym piętrze znajdują się sypialnie, kuchnia i salon, które są nadal użytkowane przez właścicieli muzeum. Na kolejnych są zgromadzone przedmioty, które były używane przez Troglodytów w poprzednich dekadach.

Jaskinie drążono w górach, które są zbudowane głównie z gliny. Do budowy takich domów nie używano w ogóle żadnych materiałów budowlanych. Jednym materiałem, który się nadal stosuje jest wapno służące do bielenia ścian. Dzięki temu ściany wyglądają ładnie, a wapno nie blokuje dostępu powietrza. Jeszcze do niedawna, gdy rodzina się powiększała, po prostu drążyło się kolejne pomieszczenie. Dziś już jest to utrudnione, ze względu na nowe przepisy regulujące takie budowanie. W wielu przypadkach, jak się dowiedzieliśmy, jest to już wręcz niemożliwe. Jak wszędzie, tak i tu dotarły nowe przepisy, które regulują co wolno, a czego nie. Z reguły niestety przybywa tych, które mówią czego nie wolno.

wchodzimy na kolejne piętro, które już nie jest zamieszkane

taki fajny rowerek z …silnikiem

Domy w jaskiniach nie posiadają żadnych drzwi, a jedynie kotary oddzielające pomieszczenia. Dzięki temu jest swobodny przepływ powietrza i pomieszczenia nie nawilgacają się. Temperatura w pomieszczeniach waha się w zależności od pory roku pomiędzy +16C a +20C.

jedno z pomieszczeń, które chyba celowo nie zostało dokończone, ale dzięki temu możemy zobaczyć etap powstawania takiego nowego „pokoju”

w muzeum jest sporo starych fotografii na ścianach pokazujących historię tego i innych domów w okolicy

włącznik światła 🙂

pozostałe pomieszczenia kolejnego piętra

wyjście na taras, a powyżej ostatnie 3-cie pięterko

sporo starych narzędzi udało się zgromadzić w tym muzeum 🙂

w lewym rogu stoi ciekawy magnetofon marki Akai 🙂

na koniec wpisujemy się na listę gości 🙂

Oprócz Purullena odwiedziliśmy również dzielnicę troglodytów w Guadix, oraz okoliczne miejscowości i wioski. Między innymi Marchal, w której znalazłem spokojną miejscówkę (37.300866, -3.202120). Można nawet znaleźć hotel w jaskini, gdyby ktoś nie podróżował kamperem.
Sama miejscowość Guadix jest z pozoru zwykłym, nowoczesnym miastem, jednak w zachodniej części znajduje się barrio de cuevas, czyli dzielnica troglodytów. Tu już tylko spacerujemy uliczkami i podziwiamy okoliczne krajobrazy i zabudowę.

w Guadix kręcono kilka filmów i pewnie z tej okazji umieścili na jednym z tarasów takie krzesełko 🙂

sporo domów ma kominy wystające ze skał

niektóre domy są opuszczone i niszczeją jak ten

ten był na sprzedaż

poza Guadix trafiamy również na coś w rodzaju hotelu w skale

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »
%d