Chorwacki Hum czyli najmniejsze miasto świata

Kącik Vanelli.

Chorwacki Hum czyli najmniejsze miasto świata.
Przynajmniej według księgi rekordów Guinnessa. Hum położony jest na Istrii, największym chorwackim półwyspie, gdzie kryje się wiele uroczych miasteczek. Jak zresztą wszędzie w Chorwacji oraz na całych Bałkanach.

Hum obejmuje dosłownie dwie krótkie uliczki otoczone murami obronnymi. Ale trzeba przyznać, że te dwie uliczki są niezwykle urokliwe. Znaleźć tu można knajpkę, galerię i kilka sklepów a nawet dwa kościoły. Z tym że jeden z nich znajduje się w obrębie cmentarza, który położony jest nieco z boku. Miasto ma nawet swojego burmistrza 🙂 W 2018 roku urodził się się nowy mieszkaniec miasteczka i teraz jest oficjalnie 28 obywateli.

W Hum znaleźć można wiele elementów związanych ze starosłowiańskim alfabetem czyli głagolicą. Wzdłuż kilkukilometrowej drogi prowadzącej do miasteczka można zresztą wypatrywać dużych kamiennych liter głagolicy.

Parking dla turystów zajmuje chyba równie wielką powierzchnię jak miasteczko 🙂 Hum odwiedziłam w ostatnich dniach września, było pustawo, dosłownie kilku turystów a przy tym słonecznie.

Po drodze do Hum, można zahaczyć o Buzet, miejscowość gdzie sam wjazd na starówkę, która znajduje się dosyć wysoko dostarcza niezłej adrenaliny. Starówka to kilka wąskich uliczek, kościółek i malowniczy widok z murów ale to w zasadzie wjazd był największą frajdą. Najpierw wąska brama wjazdowa a potem slalom po brukowanych uliczkach o dużym nachyleniu pomiędzy budynkami. Tylko dla wprawnych kierowców z mniejszymi autami. Dla mniej odważnych można zostawić samochód na parkingu troszkę niżej a na górę przejść się spacerkiem.

O, tu na górę do tej wieży wjedziemy

Bardzo wąska brama wjazdowa

Wąziutkie uliczki

I na koniec widok z Buzet

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.