poza kategoriami

efekt motyla czy efekt Mandeli?

Efekt motyla jest związany z tak zwaną teorią chaosu w matematyce. Początkowo wprowadzane równania miały pomóc przewidywać pogodę. Ale jaki to ma związek z podróżami czy podróżniczym życiem?
Otóż wyjaśniając jeszcze odrobinę sam efekt motyla, to odkrycie pokazało, że początkowe dane bardzo nawet zbliżone do siebie dawały czasem całkowicie odmienne wyniki w dłuższym terminie.

Czyli, w teorii można wręcz przyjąć, że nawet trzepot skrzydeł motyla może po jakimś czasie spowodować tornado w innej części ziemi. Albo nie wywołać. Tak więc czy motyle mogą mieć jakiś wpływ na nasze życia? Hahaha, tego nie wiem, ale wiem, że czasem bardzo błahe wydarzenia z naszej przeszłości mogły mieć diametralny wpływ na kolejno następujące decyzje, co z kolei mogło doprowadzić nas i nasze życia dosłownie do takiego albo innego punktu. Ja np. w tej chwili mieszkam w kamperze i jestem od lat w podróży, ale może równolegle prowadzę jeszcze inne życie, mieszkając np. na Hawajach, a jeszcze w innym życiu mieszkając w Polsce we Wrocławiu. Co sprawiło, że w tej chwili moja rzeczywistość którą odbieram jako realną, a Wy odbieracie za realną czytając ten wpis, jest taka, a nie inna?
Czy piszę do Was z kampera? A może jednak z Hawajów, właśnie leżąc na jednym z leżaków wycieczkowca Pride of America? Co sprawia, że ta rzeczywistość jest realna, a ta druga nie?
Czy Nelson Mandela umarł w więzieniu w latach 90-tych? Czy może jednak w niedawnych czasach około roku 2013?

Tym, którzy pierwszy raz słyszą o efekcie Mandeli czy efekcie motyla zalecałbym przeglądnięcie kilku treści w tych tematach, bo rozbieżności wydarzeń, a bardziej pamięci zbiorowej o pewnych wydarzeniach różnią się i to znacznie. Na pewno jest to ciekawy test, w którym sami możecie sprawdzić też swoją pamięć, a bardziej wersję świata, z którego pochodzicie 😉

No więc skoro już wiemy, że efekt Mandeli może świadczyć o tym, że mamy do czynienia z różnymi wersjami tych samych wydarzeń, a efekt motyla może wyjaśniać, że pewne drobne decyzje w naszym życiu mogły zaważyć o jego kolejnych latach, to czy można coś zmienić w naszym życiu? Czy ta wiedza może być przydatna w praktyce?
Odpowiedź na to pytanie brzmi oczywiście – tak!
No dobra, ale jak i co można zrobić? I czy można zmienić wydarzenia z przeszłości? Podążyć inną ścieżką niż się podążyło? Mieć inną żonę? Albo nie żyć od 1-go do 1-go w stresie i nerwach?
Czy można zmienić swoje życie na lepsze?

Powiem tak – wszystko można. Na początek musimy zacząć od swojego podwórka, od swoich myśli, od tego co jest najbliżej nas. Nie zmienimy świata jeśli nie zmienimy siebie i jego postrzegania.

Jeśli mamy w pamięci pewne wydarzenia, czasem może traumatyczne i to one w przeważającej części naszych dni rzutują na nasze postrzeganie tzw rzeczywistości, to nie będzie łatwo tego zmienić bez zmiany naszego nastawienia do konkretnego wydarzenia.

Musimy zacząć od zmiany w nas w stosunku do konkretnych wydarzeń z przeszłości i po zmianie nastawienia do nich zaczynają się dziać cuda. Jeśli w przeszłości mieliście np. starszego brata, który was bił albo poniżał, to nie ma możliwości, że takie wydarzenia nie rzutowały na przyszłe życie. W zależności od determinacji mogło to sprawić, że albo staliście się lepsi od wspomnianego brata, albo nie udało się Wam podnieść z tej traumy i teraz w dorosłym życiu nadal odgrywacie rolę słabszego brata w stosunku do innych ludzi, a ci widząc w was słabszych najzwyczajniej to wykorzystują.
Czyli mamy dwie role. Teraz w zależności od tego w której roli teraz gracie, oznacza to, że kiedyś podjęliście decyzję żeby ją wybrać. A to rzutowało na resztę życia.
I teraz najważniejsze… W każdej chwili, można dawną decyzję na nowo zmienić. Nikt nigdy nie zabronił wam tego. Jedynym człowiekiem który podejmie lub nie konkretną decyzję jesteście sami.
Czy zmiana decyzji może zmienić życie na inne? Oczywiście że tak!

Dlaczego efekt motyla, którego używam do porównania ma tutaj znaczenie? Otóż ta drobna decyzja to niewielka zmienna, ale im bardziej odległa w przeszłości, tym większa różnica w wyniku obecnego życia. Ci co to zrozumieli, potrafią zmieniać swoje życie, swoje nastawienie do świata, a to sprawia, że świat się zmienia dla nas. Z każdą zmianą zbliżamy się do takiego życia, o jakim kiedyś marzyliśmy i to się dzieje, jeśli potrafimy zmieniać nasze nawet odległe decyzje. Zamiast tkwić w np dawnej urazie z przed lat wystarczy wyciągnąć rękę i zacząć żyć na nowo. Nowym życiem.

CDN…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »
%d