awarie i naprawy w kamperze,  budowa, jak zbudować samemu kampera,  kuchnia,  przydatne w kamperowaniu,  tematy techniczne

kuchnia na kartusze po raz drugi – naprawa po 2 latach

Tak to już niemal 2 lata jak moja kuchenka na kartusze pracowała bezawaryjnie. Niestety pewnego dnia zakładając kartusz usłyszałem syk, myślałem, że źle go zamontowałem. Niestety po rozebraniu i diagnozie okazało się, że to uszczelka. Po prostu wyrobiła się. 2 lata to sporo czasu używania takiego chińskiego urządzenia.

Kto nie pamięta, może wrócić do wpisu z dnia przeróbki na kartusze:
Amica na gaz z puszek czyli gotujemy na kartuszach

I jeszcze tutaj moje wcześniejsze rozważania na temat tej przeróbki:
a gdyby tak pozbyć się butli i zasilić kuchenkę Amica z kartuszy

Postanowiłem nie kupować nowej, a użyć do przeróbki moją starą około 6 letnią kuchenkę z opcją podłączenia butli 2-3kg. Idealnie na Maroko gdzie może być problem z dokupieniem kartuszy. Kuchenka ta ma przykręcany króciec na wąż do małej butli. Czyli idealnie.

No dobra, zabieram się za robotę. Teraz to już z górki, bo przecież to nie pierwszy raz 🙂

przy okazji rozebrałem sobie ten reduktorek, coby zobaczyć co jest w środku

blacha cieńsza niż w konserwie, pewnie dało by się ją ciąć lepszymi nożycami do papieru 🙂

gotowy „moduł kartuszowy” do kuchenki Amica

tak dobrze widzicie, jest zima i można kupić mieszankę propan-butan w kartuszach

kartusz propan butan

Wiele osób mnie pytało jak zabezpieczyłem palniki i ruszt w kuchence. Jest to kuchnia domowa, a nie stricte do kampera, więc wszystko jest jakby to powiedzieć na luzie. W kamperowej kuchni ruszt jest przykręcony. Co zrobił toscaner? No oczywiście przykręcił ruszt w Amica. Bo gdzie problem. A do blokady palników wystrugałem dawno temu takie coś jak widzicie na fotce.
W pierwszych miesiącach miałem takie ramie dociskające palniki, które było na zawiasie, ale wkurzało mnie to i teraz jest tak 🙂

2 komentarze

 • Tomek

  Cześć,
  śledzę trochę twoje „losy” a teraz sam przerabiam busa na kampera i zbliżam się do momentu kuchenki gazowej. Powiedz, czy rozwiązanie kartusze + mała 2kg butla się nadal sprawdza?
  W busach każde miejsce jest na wagę złota, więc…
  Mam taką samą kuchenke jednopalnikową jak ty (na dwa zasilania) i czy do butli potrzebuję jakiś reduktor czy to się spina tylko wężem?
  Pozdrowienia z Corona-Polski

  • toscaner

   Nie miałem butli 2kg. Jedynie ta kuchenka na kartusze, którą pociąłem, miała opcję, ale nie miałem okazji przetestować. Pewnie by działała dobrze, bo czemu nie.
   W kolejnym kamperze również zrobiłem taką kartuszową, ale w Hiszpanii tymczasowo przerobiłem na hiszpańską butlę. Jest ekonomiczniej, ale niestety zabiera dużo miejsca. Gdy opuszczę ten kraj i hiszpański gaz się skończy, pewnie wrócę do kartuszy. Tak jak zrobiłem to, gdy skończył mi się włoski gaz.
   Przeliczając angielski w butli jest nieopłacalny przy cenie kartuszy. Bo wychodzi podobnie. Hiszpański 1/4 ceny angielskiego i kartuszowego. To mnie będąc tu skusiło na tymczasową przeróbkę w drugą stronę 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »
%d