budowa, jak zbudować samemu kampera,  tematy techniczne

montaż brodzika do kabiny prysznicowej w kamperze

Zjeździłem trochę sklepów posiadając zdobytą wiedzę n/t reduktorów gumowych itp. i udało mi się kupić kilka różnych wydając niestety 9E na same tylko uszczelki i gumki, z których większość i tak się nie przyda. Kupiłem też zbrojonego węża do odpływów. Wreszcie Obi miało dostawę. WOW.
Z uszczelkami jest tak, że pasuje tylko jedna z tych kupionych, ale nie do końca. Wewnętrzna średnica jest ok. 1 mm mniejsza niż zewn. średnica węża, więc wchodzi na wcisk, ale zewnętrzną część gumki musiałem docinać, aby weszła w tą nakrętkę, jak to widać na zdjęciu. Plus taki, że i tak nie ma pod brodzikiem za wiele miejsca na 50 przejściówek, a ta guma ma ok. 4 mm grubości przy gwincie i prawie 1cm długości na rurce, więc mam nadzieję, że będzie to dobre rozwiązanie. Dołożę jeszcze na łączenia silikon.

W podłodze musiałem wyciąć dziurę, bo grubość mojej podłogi (izolacje i sklejka) to ok. 4 cm, a syfon ma ok. 6 cm. Kolejny plus taki, że wyciąłem większą dziurę i mam dostęp od dołu. Gdy brodzik będzie już przyklejony to będzie to jedyne miejsce serwisowe syfonu. Oczywiście zabuduję tą cześć styrodurem i pomaluje na czarno.

Ostatni problem to montaż brodzika. Planuję go przykleić na piankę montażową dwuskładnikową.
Z tym, że brodzik miał wysokość 15cm, a wgłębienie ok. 5 cm. Obciąłem tą zewnętrzną część włącznie z wewnętrznym szkieletem o ok. 10 cm, co sprawiło, że brodzik leży idealnie całą linią brzegową na podłodze, a wewnętrzny szkielet również spoczywa niemal idealnie. Tak więc tej pianki montażowej tam niewiele wejdzie, bo wielogodzinna zabawa z docinaniem sprawiła, że brodzik leży bez niczego niemal idealnie i można po nim chodzić i skakać.

Na sam koniec postanowiłem kupić uszczelkę (niby do okien) którą planuję przykleić na krawędzi brodzika, tak, że nie będzie wystawać, ale równo na niej krawędź brodzika będzie spoczywać i w jakimś stopniu uszczelniać do wykładziny. Możliwe, że dodatkowo dam malutką ilość silikonu na łączeniu z podłogą w celu dodatkowego uszczelnienia.
Na koniec dodam, że ta gumowa biała uszczelka, którą i tak musiałem docinać to 3,50E za sztukę. Jak się sprawdzi, to jeszcze zlew, umywalka czeka na podobne
Ciut drożej niż w Polsce (1,40zł) ale czas to też pieniądz.

Brodzik przyklejony na taką piankę

2 komentarze

 • Paweł

  Sprawdził się ten silikon? Piszą, żeby nie używać silikonu w kamperach i przycepach ze względu na to, że konstrukcja pracuje i takie łączenie się będzie rozszczelniać. Polecają np. sikaflex. Mam u siebie w przyczepie gdzieś przeciek przy syfonie i nie wiem, czym najlepiej uszczelnić.

  • toscaner

   Dobre pytanie, bo silikonu użyłem niemal dekadę temu. W sumie nie nadawał się. W tamtym kamperze, o którym mowa we wpisie, zmieniałem jakoś raz na rok silikon, ale po 2 razach dałem biały sikaflex.
   Ale nie dlatego, że coś się rozszczelniało, a bardziej, że silikon po prostu mechanicznie się potrafił uszkodzić podczas czyszczenia łazienki. No i po jakimś czasie też był brzydki. A dodatkowo podczas nakładania okropnie śmierdzi. Sika jest niemal bezzapachowy.
   Pisałem o tym przy kolejnych budowach w kolejnych latach. Aktualnie od lat używam przy takich pracach np. Sikaflex 11FC. Jeśli powierzchnie nie są pewne, to dobrze też użyć aktywatora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »
%d