budowa, jak zbudować samemu kampera,  tematy techniczne

precyzyjne, ręczne wycinanie i cięcie sklejki

Pokażę teraz na przykładzie sklejki na ściankę szafy jak wycinam i mierzę gdzie ciąć. Mam pionową listwę najdalej od ściany, powiedzmy X, poziom na podłodze do ściany na dole to Y. Max to najdalej wysunięty punkt. W Jumperze nie jest on na podłodze tylko na wysokości ileś tam. Chyba 63 cm od podłogi minus teraz moja podłoga.
Wycinam sklejkę o wymiarach X x Max + 5mm. Taki prostokąt.
Na listewce (oś X) co np. 5 cm (ja tyle zrobiłem) znaczyłem punkty. W ważnych miejscach, jak np. jakieś uskoki itp, nawet co 5 mm-1 cm. Na wysokości auta 183 cm to wyszło ich ileś. To samo zrobiłem najbliżej ściny w pionie od góry do dołu. Punktu dały mi idealne linie poziome równoległe do podłogi auta. Wiem da się poziomicą, ale… wolę tak. Nie ufam chińskim poziomicom.
Na każdej linii poziomej odmierzyłem co do mm odległość od listwy do ściany. Po zakończeniu pomiarów przeniosłem wszystko na sklejkę. Wyrysowałem. Dopiero teraz tylko dla sprawdzenia czy nie walnąłem się z jakimś punktem np. o okrągły 1 cm, albo jeszcze lepie 10 cm, przyłożyłem sklejkę i sobie przejechałem listewką do ściany. Następna rzecz to wycięcie. Ja nie tnę wyrzynarką nigdy przez środek wyrysowanej linii. Nóż ma ok 2 mm grubości.
Zawsze tnę tak, aby krawędź lewa lub prawa, zależy od tego z której strony muszę ciąć, szła idealnie na linii którą wyrysowałem. Powoli, nie śpiesząc się. W ten sposób wychodzą cięcia niemal jak z CNC  🙂
Finalnie brzeg szlifuję delikatnie szlifierka oscylacyjną dla wygładzenia krawędzi.

Na koniec po co te 5 mm więcej? Po przykręceniu sklejki na pionowej listwie od wewnątrz rysuję wzdłuż pionu linię. Odkręcam sklejkę i tnę wg tej linii. No i …jedna ścianka gotowa. Ufff. A już kilka zrobiłem.  Musi być dokładnie.
Można bez tego zapasu 5 mm na jednej. Ja daję, bo później 2 sklejki mi się zejdą na rogu, to planuję je ładnie szlifierką „zlać” ze sobą. Sklejka 4mm = 1 mm do zeszlifowania  😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »
%d