ABC budowy całorocznego kampera – izolacja, cz.1
Dziś będzie o izolacji. Izolacji do kampera, którym da się komfortowo podróżować przez cały rok, a nie tylko latem.
Latem wszystko jest łatwiejsze. Pierwsze plany co do idealnej izolacji wyklarowały się już po pierwszym roku, czyli niemal 4 pełnych sezonach mieszkania w kamperze. Już wtedy planowałem jak Złomek 2 będzie zbudowany. Na początku oczywiście przypomnienie z 2015/10:
„2. IZOLACJA
O izolacji jest już napisane chyba tysiące wpisów. Tu rozpatrywałbym dwie alternatywy i byłyby związane oczywiście z finansami (jak zawsze).
Bardzo dobrą izolacją jest wełna w workach. Szczelnych workach oczywiście. Bardzo ładnie izoluje nie tylko termicznie, ale i o dziwo… akustycznie. Jednak w złomku 2 za chiny nie będę się pie…ił z klejeniem worków. Nigdy więcej.
Jako, że lata temu pasjonowałem się sprzętem car-audio, to pozostała mi jakaś wiedza również o wygłuszaniu itd. Możliwe, że nie ma idealnej izolacji, która spełniałaby obie opcje: izolacja akustyczna (na której mi również bardzo zależy) i izolacji termicznej, jednak znalazłem niezły materiał, który jest stosowany do izolacji akustycznej a przy okazji ma niezłe parametry izolacji termicznej. BTW poleciłem ten materiał między innymi koledze Grześkowi i mam nadzieję, że będzie zadowolony, bo ja też planuję go zastosować w Złomku 2.
Z tym, że w zależności od budżetu użyję zamiast 20 mm, poleconych 13mm. Do tego przetestowany przeze mnie alufox, lub coś bardzo podobnego z ekranami alu.
Rozważam czy zamiast niego nie użyję czegoś innego tańszego, np. aluminiowej folii kuchennej. Jest to tanie aluminium z rzeczywistą zawartością aluminium, a nie jak w alufoxie folia aluminizowana, czy jakoś tak. Czyli jakby to powiedzieć folia kuchenna ma „więcej aluminium w aluminium”.
Wszystko oczywiście zleży od tego, którą bazę wybiorę.
Mam też pomysł na zrobienie kilku eksperymentów z tymi materiałami, ale oczywiście będzie to zależało od zastosowanej bazy i materiału z jakich będzie miała ściany.
Blaszak – wiadomo blacha.
Meblówka – no tego nie wiem. Na pewnie nie wersja plandeka, bo tego nie rozpatruję.
Jeśli tworzywo, to będę chciał zastosować 2 ekrany alu.
Jeśli ściany byłyby aluminiowe, to z górki.
Biorę pod uwagę jeszcze izotermę, ale tu grubość ścian zabiera jednak sporo miejsca, czego nie chciałbym tracić przy tej szerokości auta. Jednak izoterma załatwia problem z izolacją raczej całkowicie. Oczywiście i tak bym dowalił ekran alu od środka. Po co? Coś mi mówi, że będzie odbijał część promieniowania cieplnego do wnętrza i mniej ciepła będę tracił zimując w kamperze pomimo już i tak grubej izolacji.
Czemu mi coś tak mówi? Bo izoterma miała docelowo nie wpuszczać ciepła do środka i zapewne ma jeden ekran od zewnątrz, ale nie miała spełniać zadania trzymać ciepła w zimowe dni i nikt nie dał ekranu alu od środka. Dlatego ja bym dał. A co. „
To są moje przemyślenia sprzed 3 lat. Co zastosowałem obecnie do Złomka 2 i co bym zastosował do Z03? Pomimo, że zastrzegałem się, że wełny w workach nigdy więcej, Z02 ma tak częściowo zrobioną izolację. Sufit i podłoga to styropian/styrodur, plus te aluminiowe ekrany. a na ścianach woreczki. Na wierzch albo grube aluminium, albo alufox, który niestety dojechało do mnie później niż planowałem. Stąd Z02 ma częściowo poza izolacją aluminium w postaci kuchennej folii a częściowo alufox. Tył gdzie jest łóżko, wszystkie drzwi i kabina to alufox. Tam gdzie dało się upchać objętościowo sporo izolacji, nawet do 5-7cm w niektórych miejscach, jest tylko na wierzchu ekran z folii kuchennej. Postanowiłem zrobić testy robiąc później pomiary temperatury pirometrem i kamerą termowizyjną, czy tanie kuchenne aluminium bardzo odbiega w takiej kombinacji od alufoxa. Oczywiście wszystko będzie na moim blogu, gdy tylko takie testy zrobię.
Czy do Złomka 3 zastosuję podobne materiały? Opcji jest kilka. Na pewno do kampera całorocznego dobrze jest użyć sporo dobrej izolacji. To się później zwraca. W obecnym Złomku Domku nawet nie włączamy ogrzewania gdy temperatura na zewnątrz nie spada poniżej +6C. Po prostu 2 osoby generują wystarczającą ilość ciepła, aby przy tych izolacjach które mam w kamperze było powyżej +18C. To już dawno zauważyłem. Oczywiście, gdy nas w kamperze nie ma, nic się nie gotuje itd., bo jesteśmy np. pół dnia poza kamperem, to temperatura spadnie. Izolacja to nie grzejnik. Spadnie oczywiście, gdy termostat nie jest ustawiony, czyli ogrzewanie wyłączone całkowicie. W Złomku 2 nie mam zaizolowanej kabiny, więc ciepło szybciej ucieka. I to da się odczuć.
No więc jaką izolację bym polecił? Jaką zastosuję do do Z03? Na 90% jeśli będę w Polsce budował, to poleci piana zamknięto komórkowa. Oczywiście ilość taka, żeby zakryć wszystkie słupki, które większość osób (widząc po zdjęciach) zostawia odsłonięte, wyrównując pianę do ich wysokości. Ponoć jest dobrze. Rozumiem, że jest, ale może być lepiej, zwłaszcza jeśli robimy izolację do kampera całorocznego. Oczywiście ja bym na tym nie poprzestał i na tak zapianowanego kampera od wewnątrz zastosowałbym ekrany alu. Jeśli nie alufox, to kuchenna folia. Ale testy kuchennej folii niedługo. Możliwe, że widząc różnice pomiędzy miejscami z folia i z alufoxem z folii zrezygnuję na zawsze.
Czyli odpowiednia ilość piany z uwzględnieniem mostków cieplnych w postaci belek i żeberek. na to alu coś.
Druga opcja, w której wypadłoby mi budowanie jednak poza Polską i nie miałbym dostępu do piany zamknięto komórkowej, to maty typu bitmat. Grubość min. 26mm, albo więcej plus aluterm albo alufox. Podobną izolację zaproponowałem przed laty Grzesiowi i z tego co wiem, a zastosował 20mm plus alufox, jest zadowolony. Oczywiście pominął kabinę, ale ja akurat mam tym materiałem zaizolowaną cała kabinę w moim kamperze i nigdy nie musiałem stosować żadnych zasłon czy kotar. W kabinie jest praktycznie taka sama temperatura jak w całym kamperze nawet zimą. Czyli jest to alternatywna opcja dla mnie. Ja jestem zadowolony z takiej kombinacji. Ale przyznam, że chciałbym przetestować tą zamknięto komórkową pianę. Otwarto komórkową uważam za zbyt ryzykowną izolację dla całorocznego kampera. Do letniej wersji możliwe, że nie byłoby problemów.
13 komentarzy
Zbyszek
Cześć, spotkałem rozwiązanie aby do słupków przykleić np. Sikaflexem listwy drewniane 2-3 cm i do poziomu tych listewek „dojechać” pianką zamkniętokomórkową.
W ten sposób mamy zlikwidowane mostki i jednocześnie konstrukcję do mocowania mebelków i sklejki na ściany.
cold
Przydatny wpis, ciekawy blog. Będę śledził, planuję budowę kampera. Pozdr!
Sylwester
Wprawdzie nie buduję kampera, ale ostatnio izolowałem swojego busa mocując płyty 3cm XPS na pianę klejącą XPS, a na to dodatkowa warstwa styropianu na pianę klejącą, a na koniec alufoxa. Profile wypełniłem pianą rozprężna z pistoletu. Przyklejone płyty XPS do blachy świetnie wygłuszyły busa, mostki termiczne piana zlikwidowała. Klej tytana nisko-rozprężny XPS trzyma blachę idealnie. Mam zdjęcia z wykonania mogę podesłać do wglądu.
Alicja
Dzień dobry!
Super wpis i blog, właśnie zaczynam przerabiać dostawczaka na kampera, więc pewnie będę tu czesto zaglądała. Małe pytanie: w jaki sposób przytwierdzał Pan alufox do ścian samochodu? Używał Pan taśmy, kleju, czegoś innego? Pewnie pytam o oczywistość, ale jestem na samym początku zbierania informacji. Będę bardzo wdzięczna za pomoc! Pozdrawiam!
toscaner
Na blogu w bardzo prosty sposób można znaleźć wszystkie informacje. Wystarczy w pole szukaj wpisać wyszukiwaną frazę np. „izolacja” i pojawi się lista z wszystkimi wpisami o izolacji od podłogi aż po sufit. Można też poczytać o budowaniu kamperów wybierając z menu „budowa kampera”. W tej opcji najnowsze wpisy są na samej górze, więc trzeba przejść do kolejnych kart. Pierwszy wpis z opisem budowy kampera jest na najstarszej karcie. Zdaje się 28ej. O izolowaniu zaczyna się na 27ej. Sporo czytania, ale jest wszystko krok po kroku. Cała budowa 😉
Robertunio
Toscaner,
Buduję na Crafterze (możesz znaleźć na CT), obecny etap to izolacja.
Mój plan poniżej:
Część mieszkalna (sufit, podłoga i ściany) – blacha/pianka zamkniętokomórkowa do wysokości ok. 1 cm. ponad profile/alufox/sklejka/wykończenie.
Kabina (podłoga, gródź,drzwi) – blacha/mata wygłuszającą bitumiczna 2,5mm/pianka akustyczna 9mm/alufox/chodnik (podłoga).
Prośba o Twoją opinię plus odpowiedź na kilka pytań:
1. Kabina: czy alufox na podłodze pod dywanikiem nie ulegnie uszkodzeniu ?
2. Kabina: sufit – izolować tj. resztę kabiny, czy tj. część mieszkalną ?
3. Część mieszkalna: drzwi – izolować tj. kabinę czy tj. część mieszkalną ?
4. W jaki najprostszy sposób obrabiać piankę zamkniętokomórkową ?
Pozdrawiam
Robertunio
Robertunio
Toscaner,
zastanawiamy się nad izolacją ścian, rozważamy dwa produkty:
https://www.polynor.pl
https://www.koelnerpolska.pl/produkt/rpp-45-k-poliuretanowa-piana-pistoletowa-caloroczna/koelner
Gdybyś stał przed podobnym wyborem – co byś wybrał ?
Pingback:
mih
a wełna konopna? ma bardzo dobre właściwości izolacyjne, są też maty na podłogę.
toscaner
Wiele rzeczy można stosować. Producenci się prześcigają w rodzajach materiałów. Gdyby nie koszty, bez wahania jednak używałbym aerożel. 🤔
Euge
Aerożel – czyli pianka zamkniętokomórkowa polynor?
toscaner
Pianka to pianka i ma przy aerożelu kiepskie parametry. Poszukaj w google. Dość drogie. 5mm na vana to ok. 13 tys PLN. Polynor przy tym to jak psikadelko z Biedronki.
Artur
Cześć. Czytam Twojego bloga od jakiegoś czasu, gratuluję i dziękuję za dzielenie się wiedzą. Kupiłem właśnie Ducato i chcę go izolować wełną mineralną w folii stretch. Na to chyba alufox. Teraz moje pytania, czy powinienem jakoś zabezpieczyć blachę pod wełną? Czy dla całorocznego wystarczy grubość 5 cm? Pozdrawiam