budowa, jak zbudować samemu kampera,  modyfikacje i ulepszenia,  przydatne w kamperowaniu,  tematy techniczne

gaz lpg w kamperze, butle gazowe

Rozważam czy butlę 11kg do wnętrza, czy butlę samochodową pod auto?

Z lutowaniem miedzi problemu nie mam. Mam i lutownicę i palnik. No i czy te włoskie gwinty są takie same jak w Polsce?
No i to wygięcie jakiejś rurki ma znaczenie. Tyle, że pisali tam, że w zimie (poniżej -3 ? ) butan zacznie zalegać na dole. W takim zimnie kamperować niby nie planuję ale… kiedyś kampem na snowboard i co wtedy? Zostanę bez gazu? Druga zapasowa butla 2-3kg może załatwiłaby temat? Tylko jak to przełączać?

Ewentualnie może wykorzystać ten parownik, który stosuje się w autach. U mnie będzie webasto, więc mogłoby podgrzewać coś tam przy tym gazie. ewentualnie butlę mógłbym okleić styropianem i owinąć ją rurą z webasta. Tylko czy webasto wydoli na grzanie boilera, butli gazowej, zbiornika szarej i na całego kamperka?
Chyba za dużo wymagam od webasta 🙂
No nic wszystkiego nie da się w 100% przewidzieć jak się sprawdzi w boju. Ale pomysł jest.

 


Butla to koszt z wysyłką ok. 250zł.
Ramka z opaskami 50zł, ale i tak trzeba do niej dospawać jakieś mocowania do podwieszenia.


Wielozawór… – 109zł i drożej, ale tu się zaczyna magia dla mnie. Po oznaczeniach wygląda mi, że są różne w zależności od typu butli i …poprawcie mnie kąta jej instalacji?
Znaczyłoby to (opis totalnie laicki), że butlę instaluję tą dziurą na bok – co logiczne, bo wchodziłby w podłogę, lub butla wymagała obniżenia. Bezsens. Więc montuję butlę dziurą na bok i co? Dobieram wielozawór z takim oznaczeniem kąta z jakim zamontowałem butlę? Później wyginam w nim jakąś rurkę biorczą w górę, lub ucinam?
Następnie od butli gazik wędruje sobie do takiej przejściówki do reduktora? I co i to już wszystko? I mam gaz w kuchence?
Aha no i zawór do tankowania. Rurka gdzie? Też do wielozaworu? Tyle pytań…

No i może pasowałoby dać jakiś zawór odcinający gaz? Tylko gdzie? po wielozaworze? Opcja z zaworem z elektromagnesem byłaby najlepsza, ale… kolejny pobór prądu dochodzi i czy wielozawór odcina też gaz lotny? Więc jak i gdzie to ręczne odcięcie? Czy bez?

Zdjęcie przejściówki zapożyczyłem z innego tematu w celach poglądowych.

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »
%d