modyfikacje i ulepszenia,  przydatne w kamperowaniu,  tematy techniczne

nawigacja 7 cali wbudowana w deskę rozdzielczą Jumper Ducato

Dziś dokonałem małej modyfikacji. No może nie małej. Powiedzmy średniej. Przebudowałem kawałek deski rozdzielczej. Chciałem mieć wbudowaną nawigację ok. 7 cali na stałe w deskę.
Wiem, można wsadzić radio z dużym wyświetlaczem.
Problem taki, że takich gówniany chińczyk z dużym ekranem tylko raniłby moje uszy. Od 20 lat uznaję tylko dwie marki: Pioneer i Alpine. Czyli radio, które u mnie gra zostaje na zawsze.

Opcja była jedna: zrobić coś z tą paskudną, niepraktyczną klapą na chyba notes. No i zrobiłem. Klapka podnosi się w drugą stronę, czyli od kabiny, a nie szyby i wbudowałem tam tableta7 cali z androidem.
Teraz już nie będzie mi się wieczorem odbijała nawigacja w szybie, a w dzień słońce w nawigacji. Pomimo, że HUD w Sygicu to fajna opcja, to jednak nawigację wolę mieć wbudowaną elegancko w deskę.

No i chyba z gównianą automapą pożegnam się wreszcie na zawsze. Po używaniu Sygica, automapa wydaje się mieć interface zrobiony z drewna.

Tak to wygląda po zakończeniu prac.
Klapkę można oczywiście złożyć, gdyby się np. zostawiało kamperka. Po co ma kusić.  Niestety ciemno już, a z lampą wychodzi gówniano.

ale tutaj kilka fotek zrobionych za dnia 🙂

Można oczywiście złożyć na płasko jednym ruchem ręki. Ktoś pytał na PW jak to zrobiłem.
Otóż wywaliłem przedni zaczep, wyciąłem go do zera na płasko. Z tyłu zamocowałem 2 maluteńkie zawiasiki od wewnętrznej strony. Trzeba sobie idealnie prosto i z odpowiednim dystansem zamocować.
Ta część sprężynująca, która wybijała klapę w górę była problemem, ale znalazłem tu rozwiązanie bez grzebania w skrzynkach z przydasiami. Planowałem zastosować miniaturowe sprężyny gazowe, które mi zostały od stolików w fotelach z Sharana, ale nie mogłem ich znaleźć.
Postanowiłem zrobić coś, aby klapę ciągnęło w dół, a nie pchało w górę. I nie chodziło mi tu jedynie o efekt grawitacji.  Na szczęście da się to rozebrać i odwrócić sprężynę.  Dorobiłem oczywiście 2 kątowniki oklejone okleiną, które ładnie chwytają tablet, aby nie wyleciał i trzymał się pewnie.
Wszystko przetestowane w boju po dziurach. Ideał. A gdy chcę złożyć wystarczy klapę podnieść ciut w górę zabrać tablet i ją puścić. Składa się na płasko ponad radiem i nic nie ma.
Jak w Białymstoku.  😀

Znalazłem jeszcze jedną fotkę. Fakt, okleina ciut inny odcień przy lampie błyskowej. Jest lepiej bez, ale i tak ma inny odcień. Może przykleję folię na czarno. A może będę to miał w… 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »
%d