budowa, jak zbudować samemu kampera,  modyfikacje i ulepszenia,  tematy techniczne

narzędzia do budowy, te niezbędne oraz te przydatne

W siódmej już części muszę napisać trochę o narzędziach. Niemal każdy jakieś narzędzia posiada, jednak co innego majsterkowanie, a co innego budowa chałupki na 4 kółkach. Teoretycznie dałoby się coś zbudować posiadając tylko wiertarkę, wkrętarkę i piłę. Widziałem raz takiego Szkota, który tyle miał, ale może nie będę wstawiał fotek jego rękodzieła.
Dawno temu ludzie budowali domy przy użyciu narzędzi ręcznych i też się dało. Ale mamy 21 wiek i trochę techniki, która niejednych czasem zaskakuje. Jeśli chodzi o narzędzia, to zawsze lepiej mieć niż nie mieć.
Teraz pozostaje jeszcze kwestia, jak planujemy budować naszego kampera. Czy większość prac wykonamy ręcznie, czy raczej będziemy korzystali z narzędzi stołowych, a może CNC. Jeśli chodzi o domowe budowanie, to raczej niewielu z nas ma w garażu własne CNC. 🙂
Z narzędziami stołowymi już łatwiej. Bo jeśli ktoś lubi majsterkować, to zapewne już zgromadził trochę narzędzi. Najtrudniej będzie budować osobom, które mają np. tylko młotek i wiertarkę.
Wiele oczywiście zależy jeszcze od naszego projektu i wyzwania jakie sobie stawiamy, co do dokładności wykonania.

Ja z usług CNC nie korzystałem i w momencie planowania miałem braki w narzędziach. Brakowało mi spawarki, dobrej piły oraz wielu innych narzędzi.
No dobra, czyli jeśli nie będziemy korzystali z CNC, mebli nie będziemy wycinali na formatkach albo zlecali, to jakich narzędzi potrzebujemy?
Na pewno potrzebne nam będą młotki, śrubokręty wszelkiego rodzaju, wiertarka, osobno wkrętarka dla wygody, wyrzynarka, piła tarczowa, bardzo przydatne narzędzie, które nazywa się multitool. Jeśli planujemy konstrukcje metalowe, to nieodzowna będzie też spawarka. Aha, jeszcze szlifierka kątowa, szlifierka oscylacyjna. Do tego cała masa przeróżnych bitów do wkrętarki, wierteł, otwornic, noży do wyrzynarki, multitool’a. Czy to wszystko? A skąd. 🙂
Przydatna może być poziomica, lub laser, jeśli mamy możliwość ustawić naszą bazę na jakiś podporach, jeśli nie to będzie trudniej z pionami czy poziomami, ale da się. Aha jeszcze lutownica, zaciskarka do wtyczek i złączek, różne klucze, nasadki, noże, kombinerki, klucz francuski, pistolet do silikonu, zszywacz tapicerski. No i oczywiście metr, a najlepiej ze trzy sztuki, bo będzie nam się chował. Przydatne też będą ołówki stolarskie, pisaki do rysowania na blachach itd. itp.
Na pewno o wielu jeszcze nie wspomniałem, bo piszę z pamięci, ale wiele zależy jeszcze od tego jak chcemy wykończyć naszą budkę. Niektórzy np. będą lakierowali meble metodą natryskową i potrzebuje lakierni lub pistoletu i kompresora. Ktoś może tapetować, to znów potrzebuje innych narzędzi.
Jeśli wielu z nich nie mamy, to musimy pożyczyć, lub zakupić własne. Bez wielu można się obejść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »
%d bloggers like this: