Anglia,  Francja,  Hiszpania,  kamperowanie jesienią,  kamperowanie wiosną,  kamperowanie zimą,  Maroko,  podróże,  pory roku,  poza kategoriami

projekt: anty rajd Paryż – Dakar, część 1

Anty rajd? I do tego Paryż – Dakar? O co chodzi? Co ten #toscaner znów wymyślił? No więc jeśli pamiętacie, rok temu wymyśliłem plany na zimowanie 2017/2018, w których to były kraje jak Maroko, Sahara Zachodnia, Mauretania, Senegal i jeszcze coś tam. Tu jest link do tamtego wpisu z plany na najbliższe miesiące

Z czasem trochę te plany się nam zweryfikowały i dotarliśmy jedynie na krótko do Maroko. Można powiedzieć liznęliśmy Afrykę i przydałoby się więcej. Więcej przypraw, więcej daktyli, więcej słońca, piasku i cieplejszej wody.
No ale dobra, przecież Afryka, to były zeszłoroczne plany, a zimowanie 2018/2019 przecież już niby mamy zaplanowane. Tu zresztą pisałem o nich 23 czerwca:
plany na kolejny rok kamperowych podróży na pełny etat
No dobra, mamy plany zeszłoroczne, nie do końca zrealizowane, oraz te na obecny zimowy sezon. No to skąd nagle pomysł z rajdem, znaczy anty rajdem Paryż – Dakar? I co znaczy anty rajd? No dobra, zacznę od tego. Rajd jak to rajd, czyli wszyscy pędzą na złamanie karku, aby dojechać do celu najszybciej jak się da. No a teraz na logikę anty-rajd, to by było coś dokładnie odwrotnego, czyż nie? Czyli najwolniej jak się da. 🙂
No to już wiecie. Od zawsze wspominałem, że Bałkany będą na 80%, a na pozostałe 20% realizacja zeszłorocznych planów. No może z pominięciem niebezpiecznych aktualnie krajów. Czyli Dakar jak najbardziej realny. A jeśli Dakar, to przecież i Paryż. No jakby nie było ze Szkocji po drodze. Czyli od Szkocji do Paryża w kilka dni, prom, no i dalej startujemy z anty rajdem, aby do Dakar dojechać np. w lutym, lub marcu 2019. Na tą chwilę jest to tylko pomysł, któremu daję 20%. Na 80% nadal jedziemy na Bałkany, do Turcji i Gruzji.
Czyli wróciliśmy do rozważań na temat zimowania w Afryce i to dość poważnie. Znaczy niepoważnie. No ale zobaczymy co z tego wyjdzie  🙂

A przynajmniej rozpatrując taką opcję robię podsumowanie co by było dobrze mieć w takim kamperze. Na pewno jeszcze lepsze zawieszenie. Napęd 4×4 by się przydał, no ale wiem, że sporo kamperów już po Afryce jeździ, a większość to przedni napęd. No ale co jeszcze. Z uwagi na to, że w Afryce z pitną wodą jest różnie, na pewno montowałbym filtr osmozy, no i większe zbiorniki. Może nawet 250-300 litrów wody. Tak w razie W. Pasowałoby jeszcze odgracić kampera i wyrzucić trochę niepotrzebnych rzeczy. No i na koniec może zamontować jakąś małą klimę, która ruszy z paneli słonecznych. To akurat jest wykonalne, bo na aucie tych rozmiarów jestem w stanie upchać do 900 W paneli. No ale techniczną stronę opiszę w kolejnej części.
Teraz jeszcze wrzucę mapki ile to kilometrów by nas czekało do przejechania rozdzielając tą trasę na etapy. A bardziej trasę od Szkocji. Oczywiście po samym Maroko pokręcilibyśmy się „w koło komina” w okolicach gór Atlas, Marrakeszu, aby zobaczyć wszystko co warte zobaczenia. Kiedy byśmy wyruszali? No jak najszybciej. Znaczy no jak wakacyjne szaleństwo na kontynencie minie i ludzie wrócą do chałup. Zrobi się luźniej na drogach, ceny spadną i darmowe miejscówki będą puste. Czyli no jesienią. Dobrze by było we wrześniu. Jeśli oczywiście zmienią się proporcje i 20% zbliży się choć trochę ku min. 51% 🙂

Dość szybki wyścig w stronę Paryża. Możliwe, że pominiemy Walię jadąc w tę stronę. Będzie to zależeć od tego z której strony Szkocji wyruszymy. Zachodniej czy wschodniej.

No i startowalibyśmy w stronę Dakar, najwolniej jak to możliwe 🙂


Czyli mamy teraz jeszcze alternatywę dla Bałkanów. Od czego zależy wybór opcji? Na pewno od wielu przygotowań. Na pewno finansów i jeszcze wielu innych rzeczy. W części 2 „projekt: anty rajd Paryż – Dakar” napiszę więcej o planowanych kosztach oraz sprawach technicznych i około kamperowych.

Zapraszam do subskrypcji, aby być na bieżąco. Wystarczy wpisać email w okienku „Subskrypcja”.

5 komentarzy

 • Tomek

  Zakładając, że chciałbyś wcisnąć 900W PV, np. 3x moduł 300W. Jaki regulator ładowania zastosować? Szeroko polecany Tracer ma max. 40A, co przy 12V to za mało.
  Czyli inny regulator, a może zrobić instalację 24V?
  Wtedy chyba dochodzi problem ładowania z altka, bo istniejąca ma 12V, czy może zatem jakiś moduł ładowania 12->24V?
  A może trochę naokoło i zasilać z 12V po włączeniu silnika, przetwornice 230V i ładowarkę 24V. Sprawność pewnie nie najwyższa, ale… mamy 900W solara i tak 🙂

 • toscaner

  24V odpada. Zostaje 12V instalacja. To nie ma sensu w moim przypadku. Zrobiłbym podział paneli 2 x 450W, 2 x Tracer 40A, 2 x 200Ah akumulatory. Do tego ładowarka oczywiście i alternator oraz agregat. Teraz pytanie, czy Tracery się nie pogryzą? Odpowiedź: nie wiem, ale zakładam, że nie.
  Tracer + ładowarka impulsowa plus przetwornica plus alternator się nie gryzą. To czemu miałby się Tracerem gryźć? 🙂
  Wszystko poza 900W paneli mam, czyli i 2 aku i dwa Tracery i sporą ilość paneli, ładowarkę, więc pewnego dnia zrobię po prostu test. W ostateczności będą miał dwa odseparowane układy: 450W panele + Tracer 40A + 200Ah i będą sobie pracowały niezależnie zasilając jeden np. lodówkę i graty, drugi tylko klimę. Lub dla klimy 600W, 40A oraz jeden 200Ah, a dla reszty kamperowej instalacji 300W + 40A Tracer + 200Ah. 🙂

  O wszystkim będę pisał niebawem. Sam jestem ciekaw co wyjdzie. 🙂

 • Tomek

  Apropo samej klimy to mam Frala FSC03. Zużywa wg producenta 360W, watomierzem po pół minuty jest około 330W.
  U mnie chłodzi kawalerkę na poddaszu o kubaturze 60m3, szału nie ma z temperaturami, ale robi komfort. W taki dzień jak dziś miałbym 29C w domu, a mam około 24-25C.
  Przypuszczam, że w kamperze taka moc będzie wystarczająca.
  Ktoś na forum camperteam, pisał, że można zrobić box na nią, bodajże, żeby zasysała powietrze z dworu, żeby nie robić podciśnienia.
  Druga klima jaka mam to Trotec 3550Pro, dwururowa, z zamkniętym obiegiem ciepłego powietrza. Teoretycznie miało by to wykluczyć efekt podciśnienia, ale nadal ono występuje, ale do kampera to ona za duża troche raczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Translate »
%d bloggers like this: